Bulgaria

Historia i rozkwit kultury bułgarskiej

Historia i rozkwit kultury bułgarskiej

Prawdziwy rozkwit kultury bułgarskiej nastąpił za panowania Symeona, syna i następcy Borysa. Symeon, wychowany w Konstantynopolu i zwany nawet pół Grekiem, pragnął, by jego kraj świetnością i potęgą dorównał samemu Bizancjum. W początkach jego panowania zdecydowano o przyjęciu języka słowiańskiego jako państwowego, w związku z czym bez przeszkód mogło się rozwijać piśmiennictwo, w którym swój udział miał podobno także sam władca.

Burgas

Burgas

Burgas to drugie co do wielkości miasto na wybrzeżu Morza Czarnego i czwarte w Bułgarii, pod względem popularności turystycznej nie zajmuje wysokiego miejsca na liście ulubionych celów podróży. Miasto nie może się pochwalić wieloma zabytkami czy też innymi atrakcjami turystycznymi. Wprawdzie osadnictwo w tym regionie sięga czasów trackich, jednak prawdziwego znaczenia Burgas nabrało dopiero u schyłku XIX w.

Achtopol

Achtopol

Achtopol zachwyca swoim urokiem, godne uwagi o czym każdego roku można się przekonać będących tu zwiedzających z najdalszych zakątków. Miasto połozone jest bezpośrednio nad Morzem Czarnym w obwodzie Burgas. Urocza kompozycja Ahtopolu, jego położenie i antyki oraz przepiękne budynki powodują że miejsce to stało się wyjątkowo atrakcyjne dla spragnionych zwiedzania turystów.

Szumen

Szumen

Szumen wprost urocze i zachwycające, szczególnie ulubione przez turystów o czym każdego roku można się przekonać napotykanych tu urlopowiczów z najbardziej odległych krajów. Zapierająca dech zabudowa miasteczka, jego lokalizacja i liczne zabytki i interesujące kamienice powodują miejsce to jest wyjątkowo urokliwe dla spragnionych zwiedzania turystów. Szumen licznie odwiedzane jest nie tylko w szczycie sezonu, dziesiątki turystów przybywa tu również w miesiącach wiosennych.

Średniowieczna historia Bułgarii

Średniowieczna historia Bułgarii

Przełomowym momentem w średniowiecznej historii Bułgarii było przyjęcie chrześcijaństwa. Stało się to za panowania chana Borysa, ochrzczony w przeddzień Zielonych Świąt, 25 maja 866 r, otrzymał na cześć bizantyńskiego cesarza Michała III, swojego ojca chrzestnego, imię Michał. Wkrótce potem w Konstantynopolu uznano jego tytuł królewski, zastępujący dotychczasowe miano chana, które pochodziło jeszcze z czasów plemiennych.

Sozopol

Sozopol

Portowe miasteczko Sozopol, jedna z najstarszych osad nad Morzem Czarnym. W roku 610 pne Grecy, którzy przybyli tu z Azji Mniejszej, założyli kolonię o nazwie Apollonia. Sozopol dzieli się na dwie części: nowe miasto Charmanite znajduje się na stałym lądzie, a malownicza, zabytkowa starówka leży na kamienistym półwyspie.

Nesebyr

Nesebyr

Nesebyr to przepiękne miejsce, wyjątkowo lubiane przez zwiedzających o czym każdego roku można się przekonać napotykanych tu podróżników z najdalszych zakątków. Fascynująca zabudowa miasta, jego rozmieszczenie i zabytki oraz interesujące kamienice czynią miejsce to stało się wyjątkowo urokliwe dla spragnionych zwiedzania turystów. Nesebyr licznie odwiedzane jest również poza miesiącami wakacyjnymi, dziesiątki turystów udaje się tu również przed wakacjami.

© 2012-2017 by przewodnik-turystyczny.com